Kısacık Altın Madeni

Çanakkale Ayvacık’ taki KISACIK ALTIN MADENİ PROJESİNİN ÇED SÜRECİ ikinci kez durduruldu ! Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda

Çanakkale Ayvacık’ taki KISACIK ALTIN MADENİ PROJESİNİN ÇED SÜRECİ ikinci kez durduruldu !

Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda gerçekleştirilen 2. İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısında, Pumice Madencilik A.Ş. tarafından Çanakkale’nin Ayvacık İlçesi’nde  gerçekleştirilmek istenen Kısacık Altın Madeni  Projesi  için  ikinci kez “ÇED süreci durdurulmuştur.” kararı çıktı.  Karar bölgede büyük sevinç yarattı.
Bölgede yıllardır mücadele eden sivil toplum örgütleri temsilcileri,  hukukçu, yörede yaşayan çiftçi ve köylü temsilcileri ve ekoturizm projesi girişimcilerinden oluşan altı kişilik Kazdağları Dayanışması  Heyeti Ankara’daki  toplantıya katılarak, proje ile ilgili itirazlarını Komisyon toplantısında  dile getirdi.  Heyet, ÇED Dosyasındaki bilimsel yanlışlıklar, eksikler ve hataları içeren dilekçesini komisyona sundu.  Heyet üyeleri ayrı ayrı söz alarak projenin bölgenin “Çanakkale Domatesi”, “Ezine Peyniri” gibi tarımsal üretimlerine, Gargara Kenti ve ekoturizm potansiyeline, orman ekosistemine, içme sularına, Akçin ve Tuzla Çaylarına, Karamenderes Irmağına, Akçin Göleti’ne, Ayvacık Barajı’na yapacağı olumsuz etkileri  anlattı  ve projenin ÇED sürecinin sonlandırılmasını talep etti.
Heyet ayrıca Bölge halkı ve köylülerin projeye itiraz ettiklerine dair yaklaşık 1500 imzalı dilekçeleri de komisyona sundu.  İDK toplantısına Kazdağlarına özgü tarımsal ürünleri de getiren heyet, “Kazdağının Üstü Altından Değerlidir” mesajı verdi.
Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan da Kazdağları Dayanışması heyetine eşlik ederek toplantıya katıldı ve projeye itirazlarını dile getirdi.
2015 yılında,  3 Kasım’da, Kısacık Köyü’nde Halkın Katılımı toplantısı yaptırılmamış, 28 Haziran 2017 tarihinde 1’incisi gerçekleştirilen İDK toplantısında Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği heyeti tarafından bilimsel itirazlar dile getirilmiş ve ÇED süreci durdurulmuştu.
İkinci İDK duyurusu tarihinden sonra bir araya gelen ve Ayvacık Kıran Köyleri Çevre Platformu, Bayramiç Yeniköy Ekolojik Yaşam ve Tohum Derneği, Bozcaada Forum, Gülpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği, İda Dayanışma Derneği, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Kazdağları Kardeşliği, yöre köylüleri ve halkından oluşan “Kazdağları Dayanışması” tarafından, projeden olumsuz etkilenecek Güzelköy, Koşuburnu, Akçin, Misvak, Dağahmetçe, Alakeçili, Sapanca, Bahçeli, Karagömlek, Süleymanköy’de bilgilendirme toplantıları geçekleştirildi, broşürler dağıtıldı, imzalar toplandı.
Bayramiç ve Küçükkuyu pazarlarında bilgilendirme standları açıldı ve imza toplandı. Ayrıca #KısacıkAltınMadenineHayır ve #KazdağınınÜstüAltındanDeğerlidir etiketleri ile sosyal medya kampanyası yapıldı. CİMER üzerinden itiraz dilekçeleri gönderilmesi için kamuoyuna çağrıda bulunuldu.
Kazdağları Dayanışması’nın çabaları sonuç verdi ve ÇED süreci bir kez durduruldu. Dayanışma temsilcileri, mücadelelerinin, Kısacık Altın Madeni Projenin ÇED süreci sonlanana kadar süreceğini ve Kazdağı ekosistemi ve bölgenin tarımsal üretimi için tehdit oluşturan diğer altın madeni ve termik santral projeleri   için de devam edeceğini  belirtti.
KAZDAĞLARI DAYANIŞMASI
İletişim: 0532 1597317, 0507 8298846 Eposta:kazdagikoruma@gmail.com, idadayanisma@gmail.com
Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği

Yorum Yap