Çanakkale’de Jeotermal ihalesi

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan, bu alanların ihale edilmesiyle, tüm bölgenin jeotermal firmalarına

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan, bu alanların ihale edilmesiyle, tüm bölgenin jeotermal firmalarına tahsis edilmiş olacağına dikkat çekti.

Çanakkale İl Özel İdaresi tarafından 28 Şubat’ta Ayvacık, Ezine, Bozcaada ve Gökçeada’da 17 jeotermal alanının arama ve işletme ruhsatı amaçlı olarak ihale edileceği belirtildi. Çevreciler ihalenin iptal edilmesini isterken, yöre köylerde çalışma başlattı.

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan, Çanakkale bölgesinde hali hazırda verilen arama ve işletme ruhsatları ile Jeotermal firmalarına tahsis edilmiş yüzbinlerce dönüm alan bulunduğunu kaydederek, “Durum oldukça vahimdir. Bu alanların da ihale edilmesiyle, neredeyse tüm bölge jeotermal firmalarına tahsis edilmiş olacaktır.” dedi.

Gülpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği, Bozcaada Forum, Gökçeada Gönüllüleri ve İda Dayanışma Derneği ve Kazdağı Doğal ile birlikte “JES Dayanışması” oluşturduklarını anlatan Doğan, Çanakkale Valiliği, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği’ne hitaben bir dilekçe kampanyası hazırlayarak, yeni JES arama ve İşletme ruhsatı verilmemesi ve 28 Şubattaki İhale’nin iptal edilmesini isteyeceklerini kaydetti.

İHALE İPTAL EDİLSİN

Gülpınar Derneği ile birlikte köyleri dolaşmaya başladıklarını kaydeden Doğan şunları söyledi:

“Yakınında iki adet JES olan ve JES’den olumsuz etkilenen Tuzla Köyü’ne gittik, köylülerle sohbet ettik ve imza topladık. Köylüler bize tesislerden gördükleri zararları anlattılar. Etkilenecek köyleri dolaşmaya devam edeceğiz.

Önümüzdeki günlerde de Çanakkale Valiliği’nden randevu talep edeceğiz ve JES arama, işletme ruhsat verilmemesi ve 28 Şubat’taki ihalenin iptali talebimizi ileteceğiz. Ayrıca sesimizin duyulması için de Çanakkale’de bir ortak basın açıklaması düzenleyeceğiz.”