BOTAŞ ve Zeytin Ağaçları

BOTAŞ Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve halihazırda yapımı devam eden ve bugün itibarıyla Havran Yol ayrımına gelmiş

BOTAŞ Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve halihazırda yapımı devam eden ve bugün itibarıyla Havran Yol ayrımına gelmiş bulunan Edremit Burhaniye Doğal Gaz Boru Hattı İnşaatı sırasında pek çoğu asırlık zeytin ağacının müteahhit firma tarafından söküldüğünü, sökülen ağaçların daha sonra acele olarak kesilerek yakacak odun hale getirildiğini ve alandan uzaklaştırıldığını ve hatta üzerinde zeytin bulunan bazı ağaçlardan zeytinlerin toplanılmasına bile izin verilmediğini öğrenmiş bulunmaktayız.
ACİL KAMULAŞTIRMA YAPILDI
12 Ocak 2018 tarihli Resmi gazetede yer alan Bakanlar Kurulu Kararı’nda yer alan haritaya göre acil kamulaştırma kararı verilen boru hattı güzergahı, bir koldan Burhaniye’ye diğer koldan da Edremit’e bağlanmaktadır.
Körfez için önemli bir gelir kaynağı olan kutsal zeytin ağacının bu şekilde kesilmesine tanık olmak çok üzücüdür. Zeytin Yasası gereğince zeytinliklerin korunması esastır.
BU NASIL İKİYÜZLÜLÜK?
Müteahhit firmanın, basında yer alan beyanlarında (http://korfezexpres.com/detay/8643.html)
ve Burhaniye Belediyesinin web sayfasında ( http://www.burhaniye.bel.tr/haberler/haber-arsivi/3848-yerinde-gorduk-ikna-olduk-dogalgaz-haziran-2019-da-burhaniye-de.html9)
en hassas oldukları konunun başında zeytinliklerin geldiğini vurguladığı, “Güzergahımız; Havran, Burhaniye ve Edremit’te zeytin ağaçlarıyla karşılaşıyor. Ağaçların hepsini önceden işaretliyoruz. Ekim ve Kasım aylarında ağaçları sökerek taşımayı planlıyoruz çünkü bu ağaçlar bizim milli servetimiz” diye konuştuğu görülmektedir.
Asırlık zeytin ağaçlarına kıymak nasıl bir hassasiyettir? Hassas olmasalardı ne yapacaklardı acaba?
İKLİM DEĞİŞİYOR! TEK BİR AĞAÇ BİLE KESİLEMEZ!
İklim değişikliğinin ve küresel ısınmanın sonuçlarını yakından hissettiğimiz ve hayatlarımızı derinden etkileyen bu süreçte ve sonrasında tek bir ağacın bile kesilmesine tahammülümüz yoktur.
Konu hakkında Derneğimiz tarafından Balıkesir Valiliği, Edremit Kaymakamlığı, Edremit Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ve BOTAŞ’a dilekçe gönderilmiş ve durumun incelenerek, zeytin ağaçlarının kesilmesine acilen engel olunması ve sökülen ağaçların müteahhit firmaya uygun alanlara naklettirilerek dikilmesinin sağlanması istenilmiştir.
Kamu kurumlarımızı, zeytin ağaçlarının kesilmesinin acilen engellenmesi hususunda göreve davet ediyoruz.
Zeytin Hayattır. Doğal Gazsız Yaşanır Ama Zeytinsiz Yaşanmaz.
KAZDAĞI DOĞAL VE KÜLTÜREL VARLIKLARI KORUMA DERNEĞİ
İletişim: 05321597317 kazdagikoruma@gmail.com